Na dovolenku si podľa aktuálnych prieskumov, požičiava každý desiaty z nás. Pre mnohých z nás je totiž pár dní pri mori, alebo na horách jediným spôsobom, ako si oddýchnuť od každodenných strastí a starostí. Naspäť domov sa tak vrátime plní elánu a s dobitými baterkami. Čo robiť, keď dovolenku potrebujete, ale nemáte na ňu? Jednou z možností je pôžička.
Neuveriteľné, ale v mnohých obľúbených zahraničných destináciách, bude dnes na jedlo stačiť menej peňazí, ako doma. Pozreli sme sa, na koľko vyjdú obedy v reštauráciách a nákupy v obchodoch v jednotlivých európskych krajinách.
Účet za trojchodový obed pre dvoch vrátane nápojov v reštaurácii strednej cenovej kategórie sa na Slovensku pohybuje okolo 50 eur, vyplýva z údajov štatistiky na portálu Numbeo. Za porovnateľné peniaze sa môžeme najesť na Balkáne, v krajinách vyšehradskej štvorky, ale napríklad aj v Portugalsku. V Turecku sa dokonca zmestia aj do 40 euro.
V populárnom Chorvátsku si už však budeme musieť viac ako 10 euro priplatiť. Chorvátski reštauratéri si za svoje služby účtujú viac, ako napríklad Španieli. Podobne draho tento rok je aj v Grécku. V Taliansku a v Nemecku sa útrata blíži 80 eur za obed. V Dánsku a vo Švajčiarsku potom za obed pre dvoch nechajú ľudia viac ako 120 eur.
Tí, ktorí majú v pláne variť si na dovolenke z miestnych surovín, pocítia ešte menšie cenové rozdiely. V drahých krajinách v posledných rokoch rástli ceny potravín pomalšie, ako v štátoch, kde bolo predtým jedlo oveľa lacnejšie. Dokladá to ukážkový nákup o 13 položkách, ktorý na Slovensku vyjde v 42 eur.
Lacnejšie sa dá nakúpiť nielen v Turecku a takmer všetkých krajinách bývalého východného bloku, ale aj v Španielsku a Portugalsku. Ani v ďalších obľúbených dovolenkových destináciách sa ľudia nemusia pri návšteve supermarketu príliš uskromňovať. V Chorvátsku im na ukážkový nákup bude stačiť v prepočte 41,24 eur, v Slovinsku 44,81 eur, v Grécku 46,46 eur a v Taliansku 50,56 eur. Výrazne drahšie je iba vo Švajčiarsku, kde sa účet vyšplhá na 92,89 eur. Že je vo Švajčiarsku alebo v Škandinávii draho, asi prekvapí málokoho.
Pozrieli sme aj na to, ako sa zo slovenského pohľadu zmenila cenová dostupnosť jednotlivých krajín za posledných päť rokov, teda v porovnaní s posledným predkrízovým rokom 2019. V porovnaní s dobou pred piatimi rokmi najlepšie vychádza Nórsko, kde si teraz Slováci môžu dovoliť o pätinu viac tovarov a služieb ako vtedy. Ceny tu totiž rástli v posledných piatich rokoch dvakrát pomalšie, ako na Slovensku, teda zároveň pomalšie ako slovenské mzdy.
Dovolenka v Turecku, Grécku či Egypte je pre nás dostupná a čoraz častejšie pozorujeme aj snahu užiť si dovolenku v čo najväčšom komforte. Ľudia tak vymenili trojhviezdičkové hotely s polpenziou za štvorhviezdičkové hotely s all inclusive. Ceny pritom vzrástli len mierne. V roku 2019 týždenný pobyt v Turecku bol priemerne za 682,70 eur, tento rok za 730,90 eur.
Dostupnejšie ako predtým sú aj Španielsko, Portugalsko či Francúzsko. Ceny zájazdov sú v posledných dvoch rokoch viac-menej porovnateľné, menili sa podľa konkrétnych typov ubytovania iba v jednotkách percent - podotýkla hovorca cestovnej kancelárie. Ceny zájazdov nerástli takým tempom, ako inflácia. Oproti roku 2019 sú tento rok vyššie len zhruba o 12 percent. V priemere rástli viac ceny zájazdov v európskych destináciách, pri dovolenkách mimo EÚ bol nárast nižší.
Získajte pôžičku na dovolenku tu